Fantasztikus kilátóhelyek, gyönyörű hegyek

A Zempléni-hegység legszebb hegyvonulata a Sátoraljaújhely feletti vulkáni eredetű, Sátoros-hegyek jellegzetes alakú kúpláncolata. Legmagasabb pontjára, a Magas-hegyre (514 m) Magyarország leghosszabb libegőjével kényelmesen feljuthatunk. A páratlanul szép körpanoráma megcsodálása után végigjárjuk a hegyek legszebb pontjait, felmászva a Magyar Kálváriának otthont adó szabályos kúp formájú Szár-hegyre is.

A túra hossza: 9,6 km

A túra időtartama: 3,5 óra

Szintkülönbség: 290 m fel, 660 m le

Kiindulópont: Sátoraljaújhely, Magas-hegyi libegő alsó állomása.

A túra jellege: Rövid, közepesen nehéz körtúra, két nehezebb szakasszal, a Magas-hegyről meredek lejtő vezet le, a Szár-hegyre rövid, de izzasztó kaptatón megyünk fel.

satoros2

A túra leírása

A Sátoraljaújhelyről Rudabányácskára vezető út mentén találjuk a Magas-hegyi libegő induló állomását, mely a Zemplén Kalandpark részeként üzemel. Magyarország leghosszabb kötélpályáján a kétüléses libegővel felsiklunk a Magas-hegyen (514 m) lévő legfelső állomásig. 2015 tavaszán nyílt meg a Magas-hegyről a szemközti Szár-hegyre vezető kis kabinos felvonó és a mellette párhuzamosan haladó, idegeket borzoló átcsúszópálya.

A kilátó legfelső szintjéről pazar körpanoráma nyílik a városra, a Sátoros-hegyekre, a Zempléni-hegység nagy részére, egészen a Nagy-Milic-csoportig. Délre a Tokaji-hegy kúpja is jól látszik. A kilátóhoz vezető betonlépcsőről, kb. félúton balra nyílik a hegyről levezető keskeny, kis ösvény, melyet a lépcső korlátján átbújva érünk el, figyeljük a Z és a P∆ jelzéseket.

Köves, meredek gerinc csapásán ereszkedünk le a hegyről a Kis-Magas-hegy nyergébe. Innen már némileg kényelmesebb lejtőn jutunk le a Vörös-nyereg turistaút csomópontjához. A környék régebben nem örvendett közkedveltségnek, hírhedt garázdák lakhelye volt, romos házaik még láthatók itt. A tanösvény és az Országos Kéktúra útvonalát követve, a P jelzésen megyünk tovább a Kecske-hát keleti oldalában kellemes, oldalazó gyalogúton.

Hamarosan megérkezünk a Sátor-hegy és a Kecske-hát csúcsait elválasztó nyeregbe, a Nagy-nyugodóba (360 m). A K és a P jelzések itt jobbra térnek el, mi balra a K+ jelzésű mélyúton, szép szálerdőben ereszkedünk tovább a Látó-fa nevű útelágazáshoz. A K+ itt jobbra tart, balra a Z+ jelzésű út vezet, mi a Z∆ jelzésű keskeny ösvényen megyünk tovább, melynek kezdetét nem könnyű megtalálni, a kissé benőtt ösvény az idáig felhúzódó szőlőskertek szélén vezet tovább.

Hamarosan beérünk az erdőbe, elérve a Tánchely nevű szép tisztásra, mely a régmúlt majálisainak közkedvelt helyszíneként kapta nevét. A szélén látjuk a Cholnoky Jenő nevét viselő gejzírkúpot, melyről a tanösvény tájékoztató táblájáról tudhatunk meg többet. Hangulatos ösvényünkön pár perc alatt kijutunk egy kereszteződéshez, egy feszületnél. Innen a Z jelzéseket kövessük jobbra, hatalmas fenyőfák tövében haladunk, jobbra egy tágas tisztás széléről gyönyörű panoráma nyílik a Várhegyre és a Sátoros-hegyekre.

Az ösvény egyre meredekebbé válik, izzasztó kaptatón, nagy kövek közt mászunk fel a Szár-hegy (345 m) tetején álló Szent István-kápolnához. A kápolna mögötti sziklákról fenséges kilátás nyílik a környékre. A Szár-hegy tetején a kápolnával szemközt áll a 100. Országzászló építménye, a Magyar Kálvária végpontja. A hegytetőre jön le a Magas-hegyről a kötélpálya a kabinokkal, ill. az átcsúszópályával.

A hegyről a Magyar Kálvária stációit követve szerpentinezünk lefelé a város irányába. A szerpentinút végétől parádés kilátás nyílik a városra. Elmegyünk a Kálvária várkapura emlékeztető bejárata mellett, balra egy hajdani kőfejtő függőleges sziklákkal keretezett udvara látható, majd egy nagy jobb kanyar után leérünk a Zsólyomka-völgyben futó aszfaltútra. Érdemes benézni a völgyben kiépült gyönyörű pincesorra. A hangulatos, középkori eredetű, tufába vájt zsólyomkai pincesort jobbra, majd 100 m után balra befordulva érjük el.

A kitérő után menjünk vissza a Kálváriához vezető út elágazásáig, és folytassuk utunkat az aszfalton a Z+ jelzéseket követve. Időközben balról csatlakozik hozzánk a Z jelzés, az aszfaltút jobbra egy nagy kanyarban átmegy a völgy túloldalára, mi egyenesen egy enyhén emelkedő, földes mélyúton folytatjuk tovább túránkat. Pár perc múlva balra tér le a Z+, mi a jobb oldali úton a Z jelzéseket követve kapaszkodunk fel a már ismert Vörös-nyergi csomóponthoz.

Az elágazástól a P és a Z+ jelzésű széles szekérúton, enyhe lejtőn bandukolunk, balról a Z jelzés is társul hozzánk, megkerüljük a Magas-hegy fő kúpját, átmegyünk a sípálya nyiladékán, és kibukkanunk a Dobogónál, a libegő középső állomásánál, a Zemplén Kalandpark kötélpályáinál. Innen vagy lesiklunk a libegővel az alsó állomásra, vagy a Z+ jelzésen gyalogolunk le a hegyről kiindulási pontunkra.

Forrás: kirandulastippek.hu