Március 15., Tippek ünnepi kiránduláshoz Tokaj-Hegyalján
Történelem, látnivalók, finom ételek, italok – nemcsak ifjaknak
Ha az egyik legszebb nemzeti ünnepünket, március 15-ét és az első kikeleti kirándulást összekötjük, miért ne tennénk Tokaj-Hegyalján? Valóban, Tokaj-Hegyalja történelméről általában a Rákócziak jutnak eszünkbe, de ez a föld Kossuth Lajos földje is. S ha nem is az 1848-as forradalom kitöréséhez, a szabadságharchoz több helyszín kötődik Tokaj környékén.
Félreértés a ködben – Terézia kápolna, Tarcal
Az ikonikus, s lassan Tokaj-Hegyalja egyik szimbólumává váló kápolna mellett 1848 január 22-én állították meg a honvédek az osztrák sereget. A „lengyel magyar két jó barát” mottó jegyében sok lengyel harcolt Klapka seregében. Igen ám, de az osztrák oldalon, egy bizonyos Schlick generális udvarhű csapatában is voltak lengyelek.
Tarcal határában a Terézia kápolna igazi szelfimágnes
Itt, a kápolna mellett történt meg először, hogy lengyel találkozott szembe lengyellel, s ez megrendítette lelküket. Egy pillanatra zavar keletkezett, abból szünet a harcban, amiből meg félreértés, ami végül a szabadságharcos honvédek győzelméhez vezetett.
Másfelől ahogyan egy honvéd leírta, akkora köd volt aznap, hogy „akárki pofon vághatott és azt a tenyeret, amelyik a pofont adta, meg se láttad volna”. A sűrű ködben a császáriak jóval nagyobbnak vélték a honvédcsapatot, akik ráadásul a szokásos veres pántlika helyett fehér szalagot viseltek csákójukon, így azt hitték, békét akarnak kötni. Egy szó, mint száz: a tarcali csata a magyar honvédek győzelmét hozta.
Bónusz:
Aki bírja, még egy magaslat várja Tarcalon – a bányató melletti dombon áll Európa legnagyobb Jézust ábrázoló gránitszobra.
Házfalakba csapódtak az ágyúgolyók – Tokaj és Bodrogkeresztúr
A pincészet hajdanán a Hunyadiaké volt, így valószínű Mátyás is járt itt
Egy másik ágyúgolyó a Dereszla Pincészet falába csapódott. Ugyanis 1849 januárjában Bodrogkeresztúron zajlott a szabadságharc egyik legvéresebb, de a magyarok győzelmét hozó csatája, aminek beljebb, a faluban emlékoszlopa is van. Meghatóan szép a Vinotéka falán a nemzeti színű keret, amelyet kokárdaként a golyó köré festettek.
Bónusz:
Bodrogkeresztúron a nemrég felújított katolikus templomot semmiképp sem szabad kihagyni!
Az iskola, amit egy 15 éves hősről neveztek el, Mád
Mád központjában az iskola őrzi a kiskamasz hős emlékét
A beteg fiút ápoló ácsi család a császáriak zaklatása ellenére gondozta a fiú sírját, s mikor a temetőt felszámolták, a fiatal diáktüzér sírját meghagyták. Szülőfalujában az általános iskolát 2000-ben nevezték el róla. Ez talán a világ egyetlen iskolája, amely egy iskolásról kapta a nevét. Kopjafa, emléktábla és az iskola pici kiállítása is őrzi emlékét.
Bónusz:
A zsinagóga és a rabbiház kiállítása felemelő élmény bárki számára.
Kossuth Lajos szülőháza… Monokon (?)
Kossuth szülőházában ma múzeum működik
Bónusz:
a múzeum munkatársai kérésünkre elkísérnek a régi általános iskolába is, ami valójában az Andrássyak egykori kastélya.
Kossuth Lajos keresztelő temploma, Tállya
Tállya evangélikus templomában keresztelték Kossuth Lajost
Bent a templomban márványtábla emlékeztet:
„E templom, melyben 1802. september havában Kossuth Lajos nagy hazánkfia megkereszteltetett, épült 1790-ben, megújultatott országos közadakozásból 1892-ben s újból felszenteltetett u.a. évi september 19-ikén Kossuth Lajos 90-ik születésnapján.”
Bónusz:
Ha már sétálunk, nézzük meg a temető melletti ligetben álló Szent György kápolnát is!
Sárospatak a vörössipkás diákok városa
A Református Kollégium udvara
A pataki diákok bátorsága sosem volt meglepő, hisz Petőfi még 1847-ben ezt írta úti jegyzeteibe: „E város volt a magyar forradalmak oroszlánbarlangja. Itt tanyáznak a magyar forradalmak oroszlánjai.”. A református kollégium kapuja alatt emléktábla emlékezik a bátor diákokra, a szemben lévő iskolakertben magasodik Kossuth Lajos szobra. A vörössipkás fiúkról az iskolatörténeti kiállításon tudhatunk meg többet.
Bónusz:
az ismert és kvázi „kötelező” látványosságok mellett érdemes a Pataki Kerámia Manufaktúrába is ellátogatni.
Forrás: aszutime.hu