Friss számok érkeztek: az állam nagyon jól jár a KATA módosításával
Érdekes részletre bukkantunk a jegybank szeptember végén megjelentetett inflációs jelentésében, a költségvetési folyamatokat elemző résznél. Ebben ugyanis az MNB közgazdászai bemutatják a KATA-módosítás lehetséges következményeit.
A jegybank szakértői a 2022-es költségvetési egyenleg várható alakulását is részletesen elemzik, és ezen belül arra is kitérnek, hogy a KATA-szabályok módosítása milyen következményekkel jár az államháztartás egyensúlyára.
Az MNB elemzői a jelentésben emlékeztetnek arra, hogy "a KATA módosítása korlátozta az egyszerűsített adónem választására jogosultak köré és azzal számolnak, hogy ez az intézkedés
mintegy 150-200 milliárd forint többletbevételt eredményezhet a költségvetés számára".
Összességében tehát az érintettek egy jelentős része több adót fizet majd a költségvetésbe, vagyis tulajdonképpen a gyakorlatban egy adóemelés valósul meg.
"A mintegy 450 ezer kisadózóból várhatóan 100-150 ezer fő folytathatja tevékenységét a KATA új rendszerében, ami önmagában nagyságrendileg 150 milliárd forint kiesést jelenthet. Ezzel szemben más adónemekből, elsősorban személyi jövedelemadóból és járulékokból 300 milliárd forintot meghaladó összegű bevétel is származhat, amit ellensúlyozhat a jellemzően mellékállású vállalkozói tevékenység feladása" - részletezik a hatásokat a jegybank szakemberei.
Címlapkép forrása: Getty Images
Forrás: Portfolio