Lesújtó hír a magyar fizetésekről: az EU sereghajtói között vagyunk
Nőtt a bérek vásárlóereje Magyarországon az elmúlt évtizedben a GKI Gazdaságkutató szerint, azonban az uniós fizetési rangsorban továbbra is a sereghajtók között vagyunk.
Az Eurostat adatai szerint kissé közeledtünk a fejlettebb tagállamok bérszintjéhez, 2010-ben az osztrák keresetek 24,3%-át, 2021-ban 29,8%-át értük el az egyedülálló, gyermektelen átlagos keresetű munkavállalót tekintve. Az euróban mért növekedésnél impozánsabb a vásárlóerő paritáson mért adat: 39,8%-ról 51%-ra javult az arány - írja a GKI Gazdaságkutató cikke.
Az egyedülálló, gyermektelen, átlagkeresők nettó keresetének alakulása az EU-ban , 2021 (euró), Forrás: GKI, Eurostat
Az euróban mért keresetek tekintetében – a gyors növekedés dacára - hazánk munkavállalói a 3. legrosszabbul keresők között voltak 2021-ben (Románia és Bulgária volt csak mögöttünk). A vásárlóerő paritásos adatok szerint 4 uniós tagállamot előzünk meg (Horvátország, Lettország, Bulgária és Szlovákia). A helyzet romlott 2010 óta: a megfelelő adatokkal rendelkező 25 tagállam közül az euróban mért keresetek esetében a 21. helyről a 23. helyre estünk vissza, míg a vásárlóerő paritásos mutatóban maradtunk a 22. helyen.
Az egyedülálló, gyermektelen, átlagkeresők nettó keresetének alakulása az EU-ban, 2021 (PPS). Forrás: GKI, Eurostat
A 2010-hez viszonyított kereset emelkedés azonos az egykeresős gyermektelen és a gyermekes családok esetében is. Az is látható, hogy a vizsgált kelet-európai országok zömében gyorsabban nőttek a nettó keresetek, mint hazánkban. A magyar növekedési ütem 60-63% a különböző kereseti mutatókban, míg pl. Észtországban 69-96%-kal, Romániában 119-124%-kal, Bulgáriában 118-127%-kal, de Ausztriában is 27-31%-kal nőttek a nettó keresetek.
Címlapkép: Getty Images
Forrás: Portfolio