Sinkó Ottó: Óriási fordulatra van szükségünk, Magyarországnak be kellene vezetnie az eurót
Nincs más választásunk, mint az eurózónához való csatlakozási folyamat ütemtervének kialakítása – mondta a Portfolio-nak adott interjújában Sinkó Ottó, a Videoton Holding társ-vezérigazgatója. Hozzátette: nemcsak gazdasági, hanem elsősorban politikai üzenete lenne annak, ha Magyarország elköteleződne az euró mellett. Szerinte a globális és a hazai gazdaság kritikus helyzetben van. "Magyarországnak még 2024-ben is fájdalmasak lesznek a világgazdaság problémái, különösen akkor, ha nem jutunk hozzá az EU-forrásokhoz" - vélekedett.
Hosszú ideig nem szorgalmaztam, hogy Magyarország csatlakozzon az eurózónához, mert a gazdaság fejlettségéhez képest korainak tartottam ezt a lépést. Most azonban változott az álláspontom, és úgy látom, hogy mielőbb deklarálni kell a csatlakozási szándékunkat – mondta a Portfolio-nak adott interjújában Sinkó Ottó, a Videoton Holding társ-vezérigazgatója.
„Korábban úgy gondoltam, hogy mivel egyrészt nem teljesítettük a maastrichti kritériumokat, másrészt a gazdaság általánosságban sincs egyensúlyi helyzetben, ezért még nem szabad csatlakoznunk a közös európai pénz használóinak köréhez” – hangsúlyozta Sinkó Ottó. „Sajnos most sem érzem azt, hogy a gazdasági kondíciók javulnának, épp ellenkezőleg, azonban azt gondolom, hogy nincs más választásunk, mint az eurózónához való csatlakozási folyamat ütemtervének kimondása és kialakítása” – emelte ki.
Nemcsak gazdasági, hanem elsősorban politikai üzenete lenne annak, ha Magyarország elköteleződne az euró mellett.
„Nagyon eltávolodtunk az európai értékektől, ezért világos elköteleződésre lenne szükség ahhoz, hogy mindenki számára egyértelmű legyen, hogy Magyarország továbbra is Európához kíván tartozni” – fogalmazott Sinkó Ottó. „Amíg a régiós országoknak az orosz-ukrán háború az Európa-pártiság kinyilvánítását és megerősítését hozta el, addig hazánk számára sajnos éppen az ellenkező folyamatokat erősítette fel” – tette hozzá. Sinkó szerint
- az első nagy kérdés, hogy a magyar kormány szeretné-e kifejezni az Európához tartozás szándékát,
- a második pedig az, hogy ha igen, akkor elhiszi-e ezt a fordulatot az EU, a befektetők, illetve a közvélemény.
Ilyen messze a rendszerváltás óta nem voltunk Európától, mint most, mind politikailag, mind gazdaságilag
– fogalmazott a társ-vezérigazgató. Szerinte a maastrichti kritériumok teljesítése – árstabilitás, alacsony államadósság, stabil költségvetés – nagyon komoly akadályokba ütköznek. Eközben Kelet-Európa országai egyre inkább az euró bevezetése felé haladnak. Szlovákia régen, Horvátország éppen most bevezette a közös pénzt, Bulgária ennek kapujában áll, és a románok is előttünk járnak – tette hozzá. „A régió rohamléptekkel fejlődik, és ha így megy tovább, a következő években mindenki lehagy bennünket” – vélekedett.
Sinkó Ottó úgy véli, hogy Európában azok az országok lehetnek sikeresek, amelyeknek stabil helyük van az Európai Unióban. „A Trianon ütötte sebeket csak az EU képes begyógyítani” – mondta, hozzátéve, hogy éppen ezért mielőbb rendezni kell a viszonyt, mert az uniós források elakadása komoly versenyhátrányt okoz Magyarország számára.
Azért is lenne nagy szükség az EU-pénzekre, mert nélkülük nagyon gyengén teljesít a magyar gazdaság
- fogalmazott Sinkó Ottó.
Forrás: portfolio.hu