Zemplén közlekedési helyzete
A Zempléni-hegység megközelítése vasúton, közúton egyaránt lehetséges. A tájegységen belüli közlekedés lehetőségei viszont igen nehézkesek. Gépkocsi nélkül a menetrendek gondos tanulmányozásához van szükség ahhoz, hogy a szegényes tömegközlekedési infrastruktúra ne hátráltassa túlságosan turisztikai programjaink megvalósítását.
Vasúti közlekedés
Vasúton a Hegyalját a Budapest-Miskolc-Szerencs-Sárospatak-Sátoraljaújhely fővonalon közelíthetjük meg Nyíregyháza felől Szerencsi átszállással. A Hernád-völgyében a Miskolc-Encs-Hidasnémeti-Kassa fővonal kíséri Abaújban a hegység nyugati lejtőit. Szerencset és Hidasnémetit turisztikailag is jól hasznosítható szárnyvonal köti össze - átvészelve a hetvenes évek "vasútfelszedő" időszakát. Sajnos a Sárospatak-Sátoraljaújhely-Pálháza-Füzérkomlós közötti kedves hegyközi kisvasút nem volt ilyen szerencsés, 1980-ban megszűnt, felszedték pályáját. Pálháza és Rostalló között a Kemence-patakmentén viszont visszaállt az erdei kisvasút közlekedése, fő turisztikai vonzerővé emelkedve önmagában is, de jelentősen javítva éppen a legszebb hegyvidéki tájak megközelítési lehetőségeit.
Autós közlekedés
Gépkocsival a Budapest-Miskolc-Tornyosnémeti-Kassa M3-as, majd 3-as úton Abaúj felől, a Miskolcnál kiágazó Szerencs-Sárospatak-Sátoraljaújhely 37-es úton a hegyalja-hegyköz felől közelíthetjük meg a Zempléni-hegységet. Nyíregyháza-Tokaj felől a 38-as úton érhetjük el a 37-es utat. Abaújból a Hegyaljára - átszelve a hegység legszebb részét - tájképileg is igen szép mellékutak vezetnek, melyek a Hidasnémeti-Gönc-Göncruszka-Vilmány-Vizsoly-Abaújkér-Abaújszántó-Szerencs összekötő útból indulnak ki. Ezt az utat a 3-as útból több helyen is el lehet érni. Az átkelő utak ismertetése előtt fontos megemlíteni a boldogkőváraljai bekötő utat, melyről a várat is megközelíthetjük gépkocsival.
Ettől az elágazástól északra Korlát-Fony-Regéc-Háromhuta-Erdőhorváti-Tolcsva út már több kirándulási lehetőséget is tartogat, ha Regécen vagy - Újhutára is beérve - Háromhután leparkolunk, és az országos kék jelzés egy-egy szakaszára teszünk sétát valamelyik bekötő jelzésen. leglátogatottabb a hegyközi út Gönc-Telkibánya--Jégbarlang-Bózsva-Pálháza-Sátoraljaújhely irányába. Pálházáról Kishuta, Nagyhuta, Vágáshuta is elérhető bekötőutakon, de leparkolva átszállhatunk a kemence-patak mentén közlekedő erdei vasútra is.
A vasút végállomásáról komoly körtúrák tehetőek a hegység belsejébe, de szép séta lehetőségével ajándékozzuk meg magunkat, ha Pálházára gyalog indulunk vissza a patak mentén. Jó lehetőség ha Pálházáról Rostallóra vonattal utazunk, majd a sárga jelzésen Telkibányára túrázunk, ahonnan autóbusszal visszatérhetünk Pálházára. Említést érdemel még a Gönc-Zsujta-Abaújvár-Kéked-Hollóháza-Füzérkomlós-Pálháza út. Erről az útról a Milic-csoport vidékét járhatjuk be gyalogszerrel. Füzér felé tehetünk kitérőt, a vár északi lejtőjén autóparkoló vár.
Autóbusz közlekedés
A hegyvidék autóbusz közlekedésének központja Sátoraljaújhely, Sárospatak illetve Encs. Sajnos a Hegyalja, Hegyköz ill. Abaúj között igen gyéren vannak csak járatok, így ez nagyon hátráltatja a hosszabb vándortúrákat.
Kerékpáros közlekedés
A közelmúltban épült két kerékpárút nagymértékben hozzájárult a kerékpáros turizmus fejlődéséhez és a kerékpáros közlekedés biztonságához. 2007-ben került átadásra a Sárospatak-Sátoraljaújhely közötti kerékpárút teljes hosszában. 2008-ban pedig határon túli összefogás eredményeképpen, Mikóháza és Alsómihályi (Michal?any) Község Önkormányzata együtt valósította meg a Zempléni-hegység peremén Sátoraljaújhely - Széphalom - Mikóháza - Alsóregmec -Felsőregmec - (országhatár) - Alsómihályi (Michal?any) településeket felfűző kerékpárutat.
A kerékpárút nyomvonalán 4 db pihenőhely található. A környék megismerését és a tájékozódást a kerékpárút során 6 db információs tábla segíti. Továbbá kiépítésre került Michalany község szélén, az országhatáron egy információs központ.
Gyalogos közlekedés
A gyalogos közlekedést segítő turistaút-hálózatot a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Természetbarát Szövetség gondozza. A hegységet az országos kék jelzés igen hosszan járja végig Boldogkőváralja-Mogyoróska-Regéc-Pengős-kő-Mlaka-rét-Gerendás-rét-Makkoshotyka-Sátor-hegy alja-Vágáshuta-Nagyhuta-Kishuta-Bózsva-Füzérkomlós-Füzér-Nagy-Milic-Lászlótanya útvonalon. Említést érdemel még a Rákóczi turistaút is (piros jelzés).